- 19 stycznia 2021
- -
Nie raz poruszałem już wątek usługi projektowania części z dojazdem do klienta, jednak dotąd nigdy w kontekście dużych maszyn.
Co rozumiem przez to określenie? Wielkowymiarowe urządzenia produkcyjne, w przypadku których problemem jest zmiana lokalizacji w obrębie jednej hali produkcyjnej, nie mówiąc już o ich transporcie kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów.
Naprawa dużych maszyn w pracy konstruktora
Duże maszyny to takie, których nie można przekazać do biura konstrukcyjnego celem wymiarowania czy naprawy. W przypadku mniejszych urządzeń przyjazd specjalisty na teren fabryki i zaprojektowanie zużytego lub uszkodzonego elementu, a następnie jego wymiana, są czynnościami pozwalającymi zapobiegać przestojom produkcyjnym i redukującymi koszty takich wydarzeń.
Zerowy margines błędu pomiarów
Awaria dużego urządzenia wręcz wymaga przyjazdu specjalisty. Praca w hali produkcyjnej to działanie w trudnych warunkach, dalekich od standardów biura. Nie to jest jednak najistotniejszym aspektem tego typu usługi. Tutaj kluczowa jest dokładność – wymagany jest niemal zerowy margines błędu.
Lokalizacja maszyny ma znaczenie
Jeśli lokalizacja dużego urządzenia produkcyjnego, które uległo awarii, oddalona jest od nas o kilka kilometrów, możemy pozwolić sobie na powtórny przyjazd aby pobrać wymiary, o których wcześniej np. zapomnieliśmy.
Wyzwanie pojawia się w sytuacji, gdy obiekt, który obsługujemy oddalony jest o setki kilometrów. Konstruktor musi pobrać wszystkie wymiary, które mogą mieć wpływ na przebieg procesu projektowania i późniejszą pracę urządzenia. Naprawa dużych maszyn rozpoczyna się od właściwych pomiarów, a kończy na uruchomieniu urządzenia z wykonanymi częściami zastępczymi.
Nawet pozornie błahe informacje mogą okazać się bezcenne. Wioząc gotową maszynę lub jej element należy mieć pewność, że już za pierwszym razem wszystko będzie do siebie idealnie pasowało.
Technologia wsparciem konstruktora
Wsparciem konstruktora jest cała gama technologicznych ułatwień. Wielordzeniowe komputery z olbrzymią mocą obliczeniową mieszczą się w aktówce. Ręczne skanery 3D pozwalają “zabrać” ze sobą fragment wirtualnej przestrzeni i w razie potrzeby służą odtworzeniem brakujących wymiarów. Kieszonkowe elektroniczne narzędzia pomiarowe mierzą do kilku mikronów.
W czasach, gdy jedynymi narzędziami projektantów były papier milimetrowy, rapidograf i wyobraźnia przestrzenna zadanie było znacznie trudniejsze, co każe pochylić czoła nad inżynierami podejmującymi takie wyzwania kilkadziesiąt lat temu.
Niemniej dzisiaj jest to także zadanie wymagające. Kliknij i dowiedz się więcej o usłudze projektowania z dojazdem!
*Załączone zdjęcie jest nieostre. To celowy zabieg. Klienci mogą być pewni naszej dyskrecji – nie zdradzamy ich rozwiązań technologicznych, nawet na zdjęciach.