Druk 3d form wtryskowych
Druk 3D, przemysłowy druk 3D
Usługi przemysłowego druku 3D metodą SLA/LFS Formlabs Form 3L

W naszym parku maszynowym pojawił się nowy gość. Formlabs Form 3L. Długo wyczekiwana premiera najnowszej maszyny producenta narzucającego branży druku 3D tempo oraz kierunek rozwoju zaowocowała tym, że jesteśmy dziesiątym posiadaczem tej maszyny w Polsce!  Technologia selektywnego spiekania laserowego SLA umożliwia dostarczanie naszym klientom wydruków wykonanych z 16 różnych materiałów inżynieryjnych. Od bezbarwnych, odpornych na ścieranie, wzmacnianych włóknem szklanym, przez wysokotemperaturowe, aż po gumę różnych twardości i silikony… Duże zaplecze materiału i łatwość jego zmiany powoduje, że od przygotowania modelu bryłowego do fizycznego wykonania elementu mija kilka godzin. To nieocenione dla działów R&D oraz utrzymania ruchu. Wykonanie zamiennika zużytego elementu stalowego, pozwala wygrać walkę z przestojem linii produkcyjnej. Daje obsłudze czas na zorganizowanie docelowego zamiennika stalowego, lub staje się pełnoprawnym zamiennikiem zużytego elementu.

Dedykowane do rozwiązań wysokotemperaturowych fotopolimery inżynieryjne szybko zostały dostrzeżone przez branżę tworzyw sztucznych. Na popularności zyskuje również rozwiązanie polegające na wytwarzaniu form wtryskowych metodą druku 3D w technologii SLA. Póki co tylko selektywny spiek laserowy oferuje taką dokładność. Metody DLP, SLS, FFF zostają daleko w tyle. Rozdzielczość druku liczona w mikronach oraz brak poświaty źródła światła przekłada się na precyzję oczekiwaną przez sektor wtrysku. Nie bez znaczenia jest dowolność geometrii osiągalnej technikami addytywnymi, bowiem tylko w ten sposób konstruktor form może pozwolić sobie na absolutnie każdy układ kanałów chłodzących wewnątrz formy. Efektywne odbieranie ciepła jest kluczem do eliminacji niepożądanego zjawiska adhezji wypraski do gniazda formy oraz szybkiej ewakuacji elementu wytwarzanego.

W połączeniu ze skanem 3D, urządzenie do szybkiego prototypowania staje się obiektem pożądania każdego biura konstrukcyjnego oraz działu prototypowania. Przeniesienie modelu z ekranu do postaci fizycznej w ciągu godzin jest nieocenionym wsparciem konstruktora. Pomijając aspekt możliwości prezentacji klientowi prototypu jego zamówienia, mamy możliwość sprawdzenia jego ergonomii w fizycznych testach. Bez względu na charakter projektu:  rękojeść urządzenia, obudowa prototypu, chwytak manipulatora etc. “wpasowujemy” się z nową geometrią oraz odpowiednim do zastosowania materiałem.

Druk 3d form wtryskowych
Przemysłowy druk 3D form wtryskowych