Prasa wykonana w Zielonej Górze - Biuro konstrukcyjne Kostrzewski

W przypadku konieczności zmiany postaci produktu z sypkiej w scaloną kostkę, jedynym przemysłowym sposobem stosowanym od dziesiątek lat jest wykorzystanie prasy. W tym tekście opiszemy jak działa przyrząd do prasowania granulatu.

Pomimo dynamicznego rozwoju przemysłu i szeroko pojętej technologii, nie wynaleziono niczego bardziej funkcjonalnego. Zmieniły się materiały oraz ich żywotność, dysponujemy narzędziami pozwalającymi na dokładniejszą obróbkę, analiza komputerowa umożliwia wyeliminowanie błędów przed powstaniem pierwszego elementu prototypu. Idea pozostaje jednak nadal ta sama.

Jak działa przyrząd do prasowania granulatu?

W zautomatyzowany sposób szuflada podająca pobiera porcję granulatu z leja zasypowego w kieszeni o objętości większej niż suma objętości gniazd matrycy. W zależności od sypkości oraz współczynnika dyspersji, układ automatyki powtarza ruch napełniania kilkukrotnie by doprowadzić do wypełnienia gniazd równo z górną krawędzią. Następnie szuflada opuszcza strefę prasowania przesuwając się pod lej zasypowy by uniknąć kolizji ze stemplami, które popychane w dół siłownikiem hydraulicznym formują zbite bryły materiału wsadowego (granulat, ług, wosk etc.) Kolejnym etapem jest podniesienie stempli do skrajnej górnej pozycji, a następnie podniesienie wypychaczy, przesuwających gotowy produkt z dna gniazda matrycowego ponad poziom matrycy. Kolejny cykl zasypywania zarówno wypełnia gniazda matrycy nową porcją materiału wsadowego, jak i  spycha podniesiony przez wypychacze produkt na tacę zdawczą gdzie grawitacyjnie ześlizguje się na taśmę produkcyjną.

Przyrząd do prasowania granulatu jest zaprojektowany i wykonywany z najwyższą starannością, by w 100% spełnić oczekiwania naszego klienta. Do wszystkich naszych zamówień podchodzimy indywidualnie by w pełni zrozumieć i zaspokoić potrzeby odbiorcy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi projektami